Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszu

Biuletyn Informacji Publicznej

TELEOPIEKA NAD SENIORAMI

Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin podpisał z przedstawicielami samorządów umowy, na dofinansowanie programu teleopieki nad seniorami. Programem objętych zostało 20 gmin, a dofinansowanie projektu wyniosło 50 procent.

W środę w hotelu Warmińskim w Olsztynie marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin spotkał się z przedstawicielami 20 gmin i podpisał umowy na realizację usług teleopiekuńczych w 2018 roku. — Dzisiaj podpisaliśmy umowy z samorządami, które przystąpiły do pilotażowego programu tak zwanej teleopieki w regionie województwa warmińsko-mazurskiego. Fakt ten jest bardzo ważny i bardzo pocieszający, ponieważ jako pierwsi wprowadziliśmy ten system na obszarze terytorium całego województwa — przekonywał marszałek Gustaw Marek Brzezin.


Na czym polega program? Teleopieka to system przywoławczy działający w domu podopiecznego przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku. Osoba, która potrzebuje takiej pomocy, zostaje wyposażona w telefon. Może też wybrać specjalny brelok, wisiorek lub bransoletkę z przyciskiem SOS. W razie zagrożenia, po naciśnięciu przycisku, automatycznie zostaje uruchomione połączenie w trybie głośnomówiącym z centrum monitoringu. Następnie operator zadecyduje o odpowiednim rodzaju interwencji. Taka forma usług opiekuńczych jest alternatywą dla pobytu osób starszych w zakładzie opiekuńczo-pielęgnacyjnym, czy domu pomocy społecznej oraz wsparciem dla rodzin osób mieszkających samotnie.

W programie biorą udział miasta i gminy: Bartoszyce, Braniewo, Pasłęk, Ełk, Gołdap, Iława, Orneta, Mrągowo, Nowe Miasto Lubawskie, Olecko, Biskupiec, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo, Elbląg, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Gietrzwałd oraz Morąg.

— Wspólnie z samorządowcami wytypowaliśmy 20 miast. W 50 procentach pokrywamy koszty, natomiast drugą połowę pokrywa samorząd danego miasta. Myślę, że jeśli będzie się to rozwijało – do czego osobiście jestem przekonany – to będziemy mogli ten program poszerzać również na inne miasta w regionie — zaznaczył marszałek Gustaw Marek Brzezin. Jak mówi, chodzi o to, żeby jak najwięcej osób było objęte taką formą opieki.


Zadowolenia z podpisania umów nie kryją również władze samorządowe. — Umowa, która dzisiaj została podpisana z panem marszałkiem w zakresie usług teleopiekuńczych jest na pewno niezwykle ważna, bo jest to program pilotażowy. Otrzymujemy środki w wysokości 50 proc. Jest to kwota prawie 8 tysięcy złotych. Z drugiej strony taką samą musimy mieć w budżecie miasta, żeby objąć tymi usługami co najmniej 20 osób wymagających takiej opieki. Dzięki usługom teleopiekuńczym gdzie wybierzemy również operatora systemu, osoby te będą miały dodatkową opiekę w sytuacjach wymagających nagłych działań. Poprzez oczywiście odpowiednie urządzenia i cały system, o którym wspomniałem osoba, która będzie objęta tą opieką będzie mogła natychmiast połączyć się z operatorem systemu, przekazać informacje co jej dolega i czego potrzebuje i tą pomoc natychmiast uzyska — mówił Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.


O tym, którzy seniorzy zostaną objęci teleopieką zdecydują samorządy. Jednak grupy docelowe zostały już wybrane. Łączna kwota dofinansowania wyniosła 143 180 zł.

 

 

Data powstania: czwartek, 18 sty 2018 14:22
Data opublikowania: czwartek, 18 sty 2018 14:31
Opublikował(a): Zbigniew Podbielski
Zaakceptował(a): Zbigniew Podbielski
Artykuł był czytany: 1355 razy