Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszu

Biuletyn Informacji Publicznej

WIZYTA STUDYJNA W WARSZAWSKICH SPÓŁDZIELNIACH SOCJALNYCH

WIZYTA STUDYJNA W WARSZAWSKICH SPÓŁDZIELNIACH SOCJALNYCH

W ramach warsztatów ekonomii społecznej zgodnie z harmonogramem wniosku o dofinansowanie w dniach 26-27 września 2012r. dla uczestników „PAA” zorganizowano drugą wizytę studyjną, która odbyła się w spółdzielniach socjalnych w Warszawie.

Udział w niej wzięło 20 uczestników oraz dwóch opiekunów.

Plan wizyt wyglądał następująco:

Środa 26.09.2012

Przyjazd do Warszawy  godz. 13.30 zakwaterowanie w hostelu Emma prowadzonym przez Spółdzielnię Socjalną Warszawa;

14.30 obiad przygotowany przez Spółdzielnię Socjalną Stary Mokotów;

15.30 Warsztaty: ekonomia społeczna w praktyce – prowadzone przez Prezesa Spółdzielni Socjalnej Stary Mokotów – Zbigniewa Modrzewskiego

17.30 wizyta w siedzibie Osiedlowej Spółdzielni Socjalnej Praga

19.00 powrót do hostelu Emma i kolacja

Czwartek 27.09.2012

9.00 spotkanie z przedstawicielem Spółdzielni Socjalnej Warszawa

10.00 wizyta w siedzibie Spółdzielni Mama oraz warsztaty rękodzieła prowadzone przez przedstawicieli spółdzielni Mama

12.30 Obiad w siedzibie Spółdzielni „Mama” przygotowany przez Spółdzielnię Socjalną „Stary Mokotów”

14.00 zwiedzanie Starego Miasta

16.00 zakończenie wizyty studyjnej i powrót do Pisza

 

Pierwszą zwiedzoną spółdzielnią socjalną  była „Emma” prowadząca hostel mieszczący się w trzypiętrowej kamienicy w centrum miasta, w którym nasi uczestnicy zostali zakwaterowani. Na spotkaniu przedstawiciele hostelu przybliżyli historię jego powstania, a także trudności jakie napotykali w trakcie rozwoju spółdzielni oraz sposoby radzenia sobie z nimi.

Następnym elementem wizyty były warsztaty ekonomii społecznej w praktyce prowadzone przez prezesa spółdzielni socjalnej „Stary Mokotów” zajmującej się usługami gastronomicznymi. Uczestnicy „PAA” biorący udział w spotkaniu mogli od strony praktycznej dowiedzieć się jak zakładana jest spółdzielnia socjalna, od czego należy zacząć, na co zwrócić szczególną uwagę         i gdzie uzyskać wsparcie. Można było wymienić informacje dotyczące zakładania spółdzielni
i wsparcia w gminie Pisz i porównać je z możliwościami dostępnymi w stolicy.

Kolejnym etapem była wizyta studyjna, która odbyła się na terenie działalności Osiedlowej Spółdzielni Socjalnej „Praga”. Spotkanie z założycielem spółdzielni oprócz przybliżenia działalności spółdzielni „Praga” miało na celu zachęcenie bezrobotnych uczestników projektu do zakładania podobnych spółdzielni, ukazanie prostych sposobów i pomysłów na taką działalność.

Po pełnym wrażeń pierwszym dniu wycieczki wszyscy wrócili do hostelu „Emma”.

Drugi dzień pobytu w Warszawie rozpoczęto od spotkania z przedstawicielem Spółdzielni Socjalnej Warszawa i przedstawienia harmonogramu dnia. Następnie uczestnicy udali się na teren dzielnicy Praga gdzie w Spółdzielni Socjalnej MAMA odbyła się wizyta studyjna oraz warsztaty prowadzone przez założycielki tejże spółdzielni. Miały one na celu rozbudzenie drzemiących
w każdym z uczestników zdolności m.in. manualnych, ukazanie że aby założyć spółdzielnię socjalną nie są konieczne specjalne umiejętności, a raczej chęć pracy i dążenie do pozytywnych zmian.

Miłym zakończeniem tego dnia było zwiedzanie Starego Miasta. Dla wielu uczestników była to jedyna okazja do przyjrzenia się z bliska warszawskim zabytkom.

 

Data powstania: poniedziałek, 22 paź 2012 14:43
Data opublikowania: poniedziałek, 22 paź 2012 14:44
Opublikował(a): Zbigniew Podbielski
Zaakceptował(a): Zbigniew Podbielski
Artykuł był czytany: 2023 razy