Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszu

Biuletyn Informacji Publicznej

Wizyty Studyjne dla uczestników PAL 12.07.2011

 

Wizyta studyjna dla uczestników PAL

w Nadleśnictwie w Piszu oraz przedsiębiorstwie turystycznym w Krutyni

Dnia 12.07.2011r

W ramach realizacji Programu Aktywności Lokalnej zgodnie z harmonogramem zorganizowane zostały dwie wizyty studyjne u pracodawców, działających w typowych dla lokalnego rynku pracy dziedzinach ( turystyka i leśnictwo). Celem wizyt było umożliwienie uczestnikom PAL poznania specyficznych dla naszego regionu form działalności zawodowej, co w konsekwencji mogłoby mieć wpływ na kształtowanie planów na przyszłość związanych z podnoszeniem kwalifikacji i wyborem drogi zawodowej.  W wizytach wzięło udział 34 uczestników PAL oraz czterech opiekunów.

Podczas wizyty studyjnej w Nadleśnictwie Pisz młodzież obejrzała film prezentujący działalność instytucji, miała możliwość porozmawiania z pracownikiem nadleśnictwa na tematy dotyczące zawodu leśnika. Na trasie ścieżki edukacyjnej pod okiem przewodnika  mogła z bliska poznać na czym polega praca w lesie, a oglądając tablice edukacyjne zapoznać się z charakterystyką Lasów Państwowych oraz leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie”.

Z nadleśnictwa młodzież wraz z opiekunami udała się do wsi Krutyń do przedsiębiorstwa turystycznego, zajmującego się turystyką kajakową. Wizyta rozpoczęła się wprowadzeniem młodzieży w tematykę turystyki, a szczególnie organizację spływów kajakowych. Poruszono tak ważne tematy jak bezpieczeństwo na wodzie i dyscyplina oraz ochrona środowiska podczas spływu.

Następnie młodzież zaopatrzona w kapoki i wiosła mogła sama  doświadczyć przyjemności jakie daje spływ kajakiem. Trasą jaka została wybrana przez organizatorów była rzeka Krutyń spokojna i dość płytka, aby każdy mógł czuć się bezpiecznie i nawet Ci którzy płynęli po raz pierwszy mogli bez strachu skorzystać z uroków tej czystej i znanej w regionie rzeki.  Dla uczestników było to ciekawe i sprzyjające integracji spotkanie, a zarazem niemałe wyzwanie dla ich sprawności fizycznej. Młodzież zmęczona, ale i pełna wrażeń wróciła do domów.

Zarówno wizyta w nadleśnictwie jak i w przedsiębiorstwie organizującym spływy kajakowe była połączeniem przyjemnego z pożytecznym,  ukazaniem  ciekawej i twórczej pracy jaką młodzież mogłaby podjąć w przyszłości.

Data powstania: poniedziałek, 25 lip 2011 12:41
Data opublikowania: poniedziałek, 25 lip 2011 12:44
Data edycji: poniedziałek, 25 lip 2011 13:04
Opublikował(a): Zbigniew Podbielski
Zaakceptował(a): Zbigniew Podbielski
Artykuł był czytany: 2268 razy
Ilość edycji: 1