Program „OPIEKA WYTCHNIENIOWA” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszu po raz kolejny przystąpił do
Program „OPIEKA WYTCHNIENIOWA” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025, finansowanego z Funduszu Solidarnościowego
Program jest realizowany w formie świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej.
Na realizację programu pozyskano środki w wysokości:
Kwota dofinansowania –107 559 zł.
Całkowita wartość – 107 559zł.
Data podpisania umowy- Marzec 2025
Podstawa prawna Programu
Podstawą prawną Programu jest art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym.
Cele Programu
„Opieka wytchnieniowa” ma na celu odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu opiekunowie zaangażowani na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogli przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw.
Adresaci Programu
Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub osobami niepełnosprawnymi posiadającymi: orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.)
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w pierwszej kolejności w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.
Realizacja Programu
W ramach przyznanej dotacji Gmina planuje objąć wsparciem 12 opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny (2-je dzieci niepełnosprawnych i 10-cioro osób dorosłych niepełnosprawnych). Do realizacji usługi opieki wytchnieniowej zatrudni 4 opiekunów w ramach umowy zlecenie. Limit godzin usługi przypadający na uczestnika programu max 240 godzin w ciągu roku. Uczestnik Programu, któremu przyznano pomoc w postaci usługi wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za usługę przyznaną w ramach Programu. W godzinach realizacji usługi opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone inne formy pomocy usługowej.
Maksymalna długość świadczenia formy nieprzerwanego pobytu dziennego wynosi 12 godzin dla jednej osoby niepełnosprawnej, z zastrzeżeniem limitów (240 godzin rocznie). Usługi w formie wsparcia dziennego mogą być świadczone w godzinach 6.00 – 22.00.
Osoby zakwalifikowane do Programu zostaną poinformowane drogą pisemną.
W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny (087) 423 36 54, wew. 223, pok. 14.
Osoba do kontaktu: Marta Lipińska.
Program realizowany będzie od 01.01.2025r. do 31 grudnia 2025 r.
-
plakat_fundusz_celowy_OW_420x297.pdf (pdf)
3 mar 2025 12:50
0,14 MB