Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszu

Biuletyn Informacji Publicznej

OGŁOSZENIE O NABORZE NA STANOWISKO OPIEKUNA

Program „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego- edycja 2025

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszu  po raz kolejny przystąpił do realizacji Programu "Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025  w ramach Funduszu Solidarnościowego.

Program  jest realizowany w formie świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej.

Kwota dofinansowania – 107 559 zł.

Całkowita wartość Programu – 107 559 zł.

Data zawarcia umowy- Marzec 2025

PODSTAWA PRAWNA PROGRAMU

Podstawą prawną Programu jest art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym.

CEL PROGRAMU

„Opieka wytchnieniowa” ma na celu odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu opiekunowie zaangażowani na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogli przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw.

ADRESACI PROGRAMU

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

  1. dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
  2. osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
  3. a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności

albo

  1. b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.)

- poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie.

Gmina w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta z innych form wsparcia.

REALIZACJA PROGRAMU

W ramach przyznanej dotacji Gmina planuje objąć wsparciem 12 opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny (2-je dzieci niepełnosprawnych  i  10-cioro dorosłych niepełnosprawnych).

Usługi opieki wytchnieniowej mogą być świadczone, przez osoby niebędące członkami rodziny osoby z niepełnosprawnością, opiekunami osoby z niepełnosprawnością lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z osobą z niepełnosprawnością.

Do realizacji usługi opieki wytchnieniowej przewiduje się zatrudnienie 4 opiekunów, spełniających poniższe warunki:

1) posiadają dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie: asystent osoby niepełnosprawnej, pielęgniarka, siostra PCK, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta lub, za zgodą realizatora Programu, w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym, lub

2) posiadają co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, doświadczenie w udzielaniu wsparcia osobom z niepełnosprawnościami

w formie wolontariatu, lub

3) zostaną wskazane przez uczestnika Programu w Karcie zgłoszenia do Programu

„Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025,

której wzór stanowi załącznik nr 7 do Programu.

Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w pkt 2, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Podmiotem tym może być również osoba fizyczna (a więc nie tylko osoba prawna, czy jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej), która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie z niepełnosprawnością. Ocena posiadania przez osobę doświadczenia w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami należy do realizatora Programu.

W przypadku, gdy uczestnik Programu nie wskaże Opiekuna, wskaże go realizator z uwzględnieniem wytycznych Programu za porozumieniem i zgodą uczestnika Programu.

Dodatkowe wymagania:

W przypadku gdy usługi opieki wytchnieniowej, mają być świadczone dla członków rodziny lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad małoletnimi, w odniesieniu do osób, które mają świadczyć usługi opieki wytchnieniowej, muszą zostać spełnione warunki określone w art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. 2024 poz. 560 z późn. zm.), a w przypadku usług opieki

wytchnieniowej, o których mowa w ust. 6 pkt 1 lit. e, ust. 6 pkt 1 lit. f, ust. 6 pkt 2 lit. H oraz ust. 6 pkt 2 lit. i, dodatkowo wymagana jest pisemna akceptacja osoby, która ma świadczyć usługę opieki wytchnieniowej ze strony rodzica małoletniego lub opiekuna prawnego małoletniego.

Przewidziana forma zatrudnienia:  Umowa zlecenia 

Wymagane dokumenty:

  • Życiorys (CV)
  • Kserokopie dokumentów potwierdzających spełnienie warunków wskazanych powyżej.
  • Klauzula informacyjna RODO w ramach programu (Załącznik nr 11 do programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego- edycja 2025)

w przypadku, gdy usługi opieki wytchnieniowej będą świadczone na rzecz dzieci z niepełnosprawnością od ukończenia 2 r.ż. do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności:

  1. Zaświadczenie o niekaralności
  2. Informację o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w postaci wydruku pobranej informacji z Rejestru
  3. Pisemna akceptacja opiekuna ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.

Obowiązki opiekuna:

Wykonywanie obowiązków związanych z opieką nad  osobą niesamodzielną na czas nieobecności opiekuna faktycznego w tym:

1) udzielanie pomocy w podstawowych czynnościach życiowych tj. m. in.: pomoc spożywaniu posiłków lub karmienie, o ile wymaga tego   stan zdrowia, pomoc w ubieraniu, zmiana odzieży, bielizny osobistej, umożliwienie spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, odśluzowywanie

2) wykonywanie podstawowych niezbędnych czynności pielęgnacyjnych i higienicznych tj. m. in.: zmiana pielucho-majtek, podkładów, o ile wymaga tego stan zdrowia,  pomoc w dotarciu do toalety, higiena po załatwieniu potrzeb fizjologicznych;

3) organizowanie czasu wolnego tj. m.in.:  spacery, wspólne zabawy, czytanie książek, gry planszowe, zajęcia edukacyjne itp.

UCZESTNIK ZA USŁUGI WYTCHNIENIOWE NIE PONOSI ODPŁATNOŚCI.

 CZAS USŁUGI OPIEKUNA

Maksymalny limit godzin usług przypadający na 1 uczestnika opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu Solidarnościowego wynosi 240 godzin w ciągu roku. 

W godzinach realizacji usługi opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone inne formy pomocy usługowej.

Dokonanie rozliczenia usługi opieki wytchnieniowej stanowić będzie:  Karta rozliczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego– edycja 2025, której wzór stanowi załącznik nr 8 do Programu.

Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać osobiście lub pocztą na adres Ośrodka:  Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Wąglicka 1, 12-200 Pisz, w terminie do dnia 12.03.2025 r. do godz. 10.00  (liczy się termin wpływu dokumentów do Ośrodka), lub pocztą elektroniczną na adres: mgops_pisz@post.pl

 Osoby zakwalifikowane do Programu zostaną poinformowane drogą pisemną.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu (087) 423 36 54 w. 223.

Osoba do kontaktu: Marta Lipińska, pok.14

Pliki do pobrania:
Data powstania: poniedziałek, 3 mar 2025 12:45
Data opublikowania: poniedziałek, 3 mar 2025 12:49
Opublikował(a): Zbigniew Podbielski
Zaakceptował(a): Zbigniew Podbielski
Artykuł był czytany: 75 razy