REALIZACJA PROGRAMU „PISKA AKADEMIA AKTYWNOŚCI” W MIESIĄCU: PAŹDZIERNIK 2014
Dnia 7 październik odbyła się pierwsza wizyta studyjna w ramach „Warsztatów Ekonomii Społecznej”. Uczestnicy wizytowali Centrum Edukacji Ekologicznej oraz spółdzielnię socjalną „GAJA” w Ełku. W pierwszych godzinach wizyty poprowadzony został wykład na temat ekonomii społecznej oraz spółdzielczości socjalnej. Uczestnicy dowiedzieli się czym jest spółdzielnia socjalna, jak funkcjonuje, kto może założyć spółdzielnie, jakie są podmioty ekonomii społecznej, czym jest ekonomia. Wykłady zakończyły się dwu godzinnymi warsztatami rękodzieła na których każdy mógł stworzyć ekologiczny „łapacz” snów poprowadzonymi przez panią prezes spółdzielni „GAJA”. Wizyta ta miała na celu rozbudzenie drzemiących w każdym z uczestników zdolności m.in. manualnych, ukazanie że aby założyć spółdzielnię socjalną nie są konieczne specjalne umiejętności, a raczej chęć pracy i dążenie do pozytywnych zmian. Wizyta studyjna zakończyła się seansem filmowym w kinie oraz czasem wolnym jaki mogli spędzić uczestnicy.
Dnia 20 październik (poniedziałek) odbyła się druga wizyta studyjna w ramach „Warsztatów Ekonomii Społecznej”. Uczestnicy wizytowali „Ekomuzeum” w miejscowości Jeziorowskie. Ekomuzeum to sieć rozproszonych obiektów, które tworzą „żywą” kolekcję obrazującą wartości przyrodnicze i kulturowe regionu oraz dorobek jego mieszkańców. Ekoumuzeum to miejsce niezwykłe, które nie ma murów i poprzez swoje obiekty realizuje edukację o walorach przyrodniczych regionu, o kulturze i dziedzictwie, o dawno zapomnianych a istotnych zawodach, o dobrych i tradycyjnych smakach kuchni regionalnej. Ciekawym punktem programu były warsztaty rękodzieła podczas których uczestnicy „PAA” malowali ceramikę, lepili z gliny oraz przygotowywali czeburieki (tradycyjne danie regionalne Tatarów krymskich). W warsztatach wzięło udział 17 osób.
W dniach 21 – 30 października odbywały się warsztaty wizerunku i autoprezentacji. Podczas dwóch dni warsztatów uczestnicy zwiększyli swoją wiedzę na temat nauki dbałości o pozytywny wizerunek, przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, sposoby zachowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Każdy z uczestników odebrał voucher na zabiegi w salonie kosmetycznym. Wizyta ta przyczyni się do zmiany wizerunku, a to z kolei do podniesienia samooceny i wiary w siebie.
Jak co roku dla wszystkich uczestników PAA oraz członków ich rodzinnych zorganizowany został letni piknik rodzinny (10 październik). Zebranych gości przywitał burmistrz miasta – Jan Alicki. Atrakcjami było malowanie twarzy, bańki mydlane, strzelanie do celu, paintball, chodzenie po linie. Podczas spotkania przeprowadzono gry i zabawy integracyjne, w których chętnie wzięli udział zarówno dorośli, jak i dzieci. Każdy mógł spróbować samodzielnie zrobić biżuterię z linek, sznureczków i koralików. Łącznie w pikniku wzięło udział 89 osób. Celem spotkania była integracja, budowanie prawidłowych relacji interpersonalnych oraz propagowanie spędzania czasu wolnego w sposób aktywny, kreatywny wspólnie z rodziną, dziećmi.